10 faktů o CR7, které jste určitě nevěděli

 10 faktů o CR7, které jste určitě nevěděli

Je milovaný i nenáviděný. Je legendou Portugalska, Manchesteru United, Realu Madrid a také Juventusu Turín. Takhle Ronalda všichni znají. Některá fakta jste však možná nevěděli:

1)Talent už od malička.

Svou výjimečnost prokazoval už v 11 letech, kdy byl členem akademie lisabonského Sportingu a kráčel za velkou kariérou. Jeho tehdejší trenér vzpomíná: „Prostě dostal míč, bez problémů obešel tři nebo i více hráčů a míč buď přihrál, nebo dal gól. Po zápase se všichni chlapci sběhli kolem něj a obdivovali ho, věděli, že je nadaný. “

2)Problémy se srdcem.

Ve věku 15 let mu lékaři zjistili, že jeho srdce bije moc rychle i přesto, že byl v klidu. Naštěstí ale našli zdroj problému, a ten vyřešili operací. „Ráno ho operovali a velmi jsme se báli, jak to dopadne, protože fotbal byl pro něj už v té době všechno. Operace se však povedla, po obědě ho pustili domů a za pár dní už i trénoval.“ vzpomíná matka Cristiana, Dolores Aveiro.

3)Pro Liverpool nebyl dost dobrý.

Když hrál za Sporting Lisabon, jezdilo na zápasy mnoho skautů z jiných klubů, aby viděli jeho kvality na vlastní oči. Před osudným přestupem do United byl jeho zisku velmi blízko Liverpool. Skauti ho doporučili tehdejšímu trenérovi LFC, Gerardovi Houllierovi, který se vyjádřil: „Byl jsem tam také a viděl ho hrát, je dobrý, ale nemá takovou kvalitu. Nemám o něj zájem, a navíc požaduje takový plat, kterým bych přešel strop a to by pro kabinu nebylo dobré.“

4)Proč nemá žádné tetování?

Tento fakt je více méně známý. Je to kvůli toho, aby mohl darovat krev. Je však pravdou, že krev může darovat i potetovaný člověk. Opravdovým problémem jsou zákony v různých zemích světa. V některých zemích, jako je třeba Španělsko nebo Portugalsko, může darovat krev i tetovaný člověk, ale je umístěný na konec seznamu čekatelů na darování a musí projít mnohými vyšetřeními. Proto tak mají výhodu lidé bez tetování, mezi nimiž je i Cristiano Ronaldo.

5)Charitativní činnost.

CR7 to v dětství neměl jednoduché, vyrůstal v těžkých podmínkách. A proto se zapojuje do charitativních projektů. Například v roce 2010 věnoval 100 tisíc liber na výstavbu nemocnice se zaměřením na léčbu rakoviny na svém rodném ostrově Madeira. O rok později vydražil svou Zlatou kopačku a na charitu dal 1,5 milionu liber. Pod jeho fondem vznikají školy pro děti z pásma Gazy. Po plně tsunami v roce 2004 letěl na místo tohoto neštěstí a finančně pomáhal. Pomohl zde také malému chlapci, kterého na videu viděl hrát v dresu Portugalska. Tento chlapec se dostal pod jeho ochranná křídla a aktuálně hraje za mládež Sportingu Lisabon.

6)Napadl učitele.

Ve škole sice Cristiano patřil k oblíbeným, ale i přesto se našel někdo, kdo mu příliš nepřál. Ve 14 letech měl problémy s vyučujícím, který si z něj utahoval kvůli jeho přízvuku a také narážel na jeho špatnou rodinnou finanční situaci. Jednoho dne mu tak ´´ruply´´ nervy a po učiteli hodil židli.

7)Jméno po politikovi.

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro. Tak zní jeho celé jméno.Skrývá se v něm spojitost s americkým politikem Ronaldem Reaganem, který byl také výborný herec. Cristianův otec měl tohoto muže jako herce v oblibě. A proto tedy jméno Ronaldo.

8)Přezdívka „Uplakánek“.

CR7 je nazýván různě. Pro příklad třeba legenda, hvězda, ale i simulant nebo uplakánek. Právě poslední přezdívku mu vymyslela jeho matka, nikoliv média. „Začala jsem mu tak říkat, když mu na treninku nebo v zápase nepřihráli, dokázal se rychle urazit, naštvat a rozplakat. To platilo, i když třeba on nebo některý z jeho spoluhráčů zmařili gólovou šanci, a nebo prostě když se nedařilo.“ vysvětlila jeho matka. V jisté míře je těmito vystoupeními Ronaldo znám i dnes.

9)Nechtěl číslo 7.

Když přišel do Manchesteru, nabídli mu číslo 7. Tenkrát si dobře uvědomoval, že toto číslo před ním na Old Trafford nosili ikoničtí hráči jako například George Best, Eric Cantona nebo David Beckham. „Když jsem přišel, zeptali se mě, jaké bych chtěl číslo. Řekl jsem, že 28. Trenér však řekl, že bude nosit sedmičku, která je v klubu populární a bude ho motivovat k neustálému zlepšování. Nebyl jsem sice spokojený, ale neměl jsem na výběr. Také řekl, že se odteď musím poprat s tlakem a poctou, kterou toto číslo dresu přináší.“

10)Chcete studovat předmět o Ronaldovi?

Univerzita Britské Kolumbie v Kanadě, známá také jako Okanagan, nabízí předmět, jehož studiem se dozvíte více o životě této sportovní legendy a prozkoumáte jeho fyzickou zdatnost, která je často považována za nepřekonatelnou. Předmět je však primárně zaměřen na sociologickou studii portugalské fotbalové ikony.

lukas