7. března začíná MS v biatlonu!

 7. března začíná MS v biatlonu!

Zítřejší smíšenou štafetou v Östersundu končí více než dvoutýdenní biatlonová přestávka, během níž ladily všechny reprezentace formu na vrchol sezony, čili na Mistrovství světa. Česká výprava ve složení: Vítková, Davidová, Charvátová, Puskarčíková, Moravec, Krčmář, Šlesingr a Štvrtecký, se bude snažit navázat na 4 medaile z posledního světového šampionátu v Hochfilzenu, který se konal v roce 2017.

Oči všech expertů i fanoušků budou však upřeny hlavně na lídra letošních biatlonových žebříčků, Johannese Bö z Norska. Dosavadní vítěz 12 závodů v této sezoně a majitel již 9 medailí ze světových šampionátů má zde jedinečnou šanci dorovnat či překonal rekord Martina Fourcada, který činí 14 vítězných závodů během jedné sezony. Hlavní otázkou by tak v mužském startovním poli mělo být, kolik zlatých medailí tento letošní suverén získá. Mezi hlavní vyzyvatele tohoto Nora by se mohli řadit jeho krajan Christiansen či Desthieux z Francie. Velký otazník visí nad formou francouzské legendy tohoto sportu, Martina Fourcada, jenž ani nevycestoval s reprezentačním týmem za oceán, nýbrž se připravoval na tuto biatlonovou akci o samotě. Čeští muži mohou v individuálních závodech pouze překvapit, každé hodnocení do první desítky se bude hodnotit velmi kladně.

Mezi ženami je situace poněkud více zamotaná, neboť dosavadních 18 odjetých závodů SP poznalo již 11 vítězek, mezi něž se řadí i Markéta Davidová. Na poslední zastávce světového poháru v Soldier Hollow se zdály v nejlepší formě Němky, nemůžeme však odepisovat ani nestárnoucí Mäkäräinenovou z Finska, či Italky Wiererovou a Vitozziovou, které se nacházejí na prvních dvou místech v hodnocení světového poháru. V neposlední řadě budou chtít do boje na prvních místech promluvit také Norky, Češky, Slovenky či Francouzky. V závodech něžného pohlaví bude tedy dvojnásob platit známé biatlonové klišé, že cesta na stupně vítězů vede pouze přes velmi přesnou střelbu. Mezi ženami zůstávají na vážkách výkony suverénky posledního šampionátu, Dahlmeierové z Německa. Ta se totiž do kolotoče závodů dostala až v průběhu sezony a získala „pouhá“ 3 pódiová umístění, otázkou tedy je, jestli zvládne velkou porci závodů v několika málo dnech.

Mezi největší česká medailová želízka bude jednoznačně patřit mladá Markéta Davidová, objev letošní sezony. Této závodnici náramně vyšly závody v Kanadě a USA, kde si ve 4 závodech připsala hned dvě pódiová umístění. Největší naděje se jí vkládají ve vytrvalostním závodě, v němž byla letos jednou zlatá a jednou stříbrná, proto tak po právu vede pořadí světového poháru této disciplíny. Pokud Davidová ke svému tradičně rychlému běhu přidá i přesnou mušku, můžeme se od ní dočkat velkých věcí. Tradičně by měly mezi silné disciplíny naší reprezentace patřit také štafety, nejvíce ta smíšená, která se jede hned zítra a Češi z ní mají třeba i bronzovou medaili z olympijských her v roce 2014.

O průběhu všech závodů Vás budeme informovat jak na našem webu, tak na FB.

Pořadí závodů:

čtvrtek 7. března 16:15 – Smíšená štafeta

pátek 8. března 16:15 – Sprint žen

sobota 9. března 16:30 – Sprint mužů

neděle 10. března 13:45 – stíhací závod žen

neděle 10. března 16:30 – stíhací závod mužů

úterý 12. března 15:30 – individuální závod žen

středa 13. března 16:10 – individuální závod mužů

čtvrtek 14. března 17:10 – smíšená štafeta dvojic

sobota 16. března 13:15 – štafeta žen

sobota 16. března 16:30 – štafeta mužů

neděle 17. března 13:15 – závod s hromadným startem žen

neděle 17. března 16:00 – závod s hromadným startem mužů

lukas