5 týmů NHL, které v letošní sezoně zklamaly

 5 týmů NHL, které v letošní sezoně zklamaly

Nejslavnější hokejová soutěž světa má za sebou základní část a dlouho očekávané play-off NHL vypuklo dnes v noci. My se však nyní zaměříme na týmy, které teď mají naprosto odlišné starosti. Jedná se o mužstva, jež měla před začátkem sezóny mnohem vyšší očekávání a nedokázala je naplnit. Mají tedy co zlepšovat do sezóny nadcházející. Tady jsou!

Chicago Blackhawks

BlackHawks jsou týmem, se kterým se musí vždy počítat jako s žhavým kandidátem na postup do vyřazovacích bojů. Indiáni se v posledních deseti letech dokázali do finále Stanley Cupu probojovat hned 3x a pokaždé svou účast ve finále dokázali dotáhnout až k zisku tížené trofeje.  Letos už je to však druhá sezóna v řadě, kdy se týmu z Chicaga nedaří dle jeho představ, tudíž je v play-off znovu neuvidíme. Hlavním problémem Hawks je vyrovnanost jejich výkonů. Letos tým nebyl schopen vytvořit si delší sérii bez porážky a jejich ofenzivní produktivita jim v tomto ohledu také příliš nepomohla. Útok Chicaga letos znovu táhl Patrick Kane, který překročil stobodovou hranici, avšak jeden hráč nezachrání mizernou produktivitu zbytku týmu. Pokud chtějí Blackhawks znovu pomýšlet na lepší výkony, musí něco změnit. Po jedenácti letech byl z týmu po začátku sezóny propuštěn trenér Joel Quenneville, který se nyní ujme kormidla Floridy Panthers. Jeho nástupce Jeremyho Collitona čeká během off-season mnoho práce a můžeme být zvědaví, jak bude vypadat hra týmu z Chicaga v nadcházejících sezónách.

Edmonton Oilers

Pokud jsme u Blackhawks zmiňovali, že jeden hráč nemůže spasit celý tým, tak v Edmontonu to platí dvojnásob. Barvy Oilers hájí jeden z nejlepších hráčů současné NHL Connor McDavid, který se bohužel na konci základní části zranil a to znamená, že ho neuvidíme ani na MS, které startuje 10. května na Slovensku. V týmu Oilers však nesmíme opomenout ani další hvězdu, kterou je německý centr Leon Draisaitl. Oba zmiňovaní hráči se letos dostali přes stobodovou hranici, čímž drželi naději Edmontonu na postup do play-off poměrně velkou část sezóny. Tím ale všechna pozitiva v Edmontonu končí. Produktivita ostatních hráčů je takřka mizivá a počet inkasovaných gólů v základní části patří k těm nejvyšším v celé NHL. Pokud chce tento tým pomýšlet na play-off v příští sezóně, tak musí postavit vyrovnanější mužstvo ve všech ohledech a nespoléhat se jen a pouze na své největší hvězdy. Nezbývá než popřát tomuto týmu mnoho zdaru a šťastnou ruku při výběru posil pro nadcházející sezónu.

Philadelphia Flyers

Tým kolem Jakuba Voráčka měl letos, stejně jako každý rok, vysoká očekávání. Nicméně tomu pořád něco chybí, a proto tato očekávání zůstala nenaplněna. Letci mají poměrně vyrovnaný tým s pevným jádrem tvořeným zkušenými borci, jako jsou například Claude Giroux, Sean Couturier, nebo již zmiňovaný Jakub Voráček. Velkým problémem byli ve Philadelphii letos brankáři, kterých Flyers letos vystřídali hned osm. Bohužel 280 obdržených branek za sezónu vypovídá o tom, že stálou jedničku se najít nepodařilo. V tomto vidíme prostor ke zlepšení do bojů v příští sezóně. Tento tým má jistě potenciál dostat se velmi daleko, jen ho stále ne a ne naplnit. Když se však příští rok podaří sladit formu a především ji udržet i v klíčových zápasech, myslím, že se máme na co těšit. Tento sympatický tým má jistě na víc, než doposud ukázal.

New Jersey Devils

Ďáblům se v loňské sezóně podařilo po několika neúspěšných letech probojovat do play-off, a tak jsme doufali, že by mohli v tomto trendu pokračovat i v sezóně letošní. To se však nestalo. A co hůř, tým z New Jersey se tomuto cíli ani nepřiblížil. Hlavní příčinu můžeme hledat v mizerné produktivitě jejího útoku. Tomu příliš nepomohlo ani zranění největší hvězdy týmu, Taylora Halla. O tom, jak špatně si letos útok Devils vedl, vypovídá i to, že na padesáti bodovou hranici se dostal pouze Kyle Palmieri. No uznejte sami, že s takovou produktivitou se zápasy vyhrávají jen těžko. Útok však nebyl jedinou příčinou, proč přišel oproti loňské sezóně takový propad. Velmi slabé statistiky brankářů jsou dalším důvodem negativní bilance 31-42. Pokud chtějí Devils pomýšlet na lepší výsledek v nadcházející sezóně, musí přijít změny. Posílit je třeba útočné i obrané řady a především je zapotřebí najít gólmana, který bude schopný podávat stabilní výkony. Práce mají v New Jersey víc než dost a my jsme velmi zvědaví, jak se s tím vším dokáží vypořádat.

Anaheim Ducks

Ducks jsou týmem, který se v posledních letech pravidelně dostával do vyřazovacích bojů, a tak jsme ho na našem seznamu zklamaných týmů po letošní základní části nemohli vynechat. Není překvapením, že i za jejich neúspěchem stojí mizerná produktivita. Inu, když nestřílíte góly, tak můžete jen těžko vyhrávat. A co víc, Ducks byli dokonce nejméně skórujícím týmem základní části NHL, kdy dokázali vstřelit pouze 196 branek. Musíme ale podotknout, že tým měl letos smůlu na zranění. Největší hvězdy týmu jako Corey Perry, Ryan Kessler, či český útočník Ondřej Kaše zmeškaly velkou část sezóny právě kvůli zranění. Tým z Anaheimu tak nejvíce táhl zkušený centr Ryan Getzlaf, který nasbíral 48 bodů. Ačkoli se vedení před letošní sezónou snažilo omladit svůj kádr, stále patří k těm starším v porovnání s ostatními celky. Proto si myslíme, že omlazování bude pokračovat i před sezónou následující a uvidíme, zda se Kačeři dokáží vrátit na pozici týmu, který pravidelně okupuje místa v play-off.

 

Závěrem je třeba podotknout, že všechny tyto týmy mají mnoho společného. Jejich největším problémem byla většinou útočná produktivita. Klíč k úspěchu tedy do příštích let vidíme v posílení útočných řad a ve větší hladovosti po střílení gólů. NHL je nesmírně vyrovnaná soutěž, kdy každý rok je naprosto odlišný od toho předchozího. Proto věříme, že tyto celky udělají vše proto, aby zase bojovaly o nejvyšší příčky ve svých divizích, a můžeme se společně těšit na změny k lepšímu, které jistě přijdou.

lukas