Co je nová Evropská Superliga?

 Co je nová Evropská Superliga?

Spekulace se staly skutečností. Evropské velkokluby oznámily založení Evropské Superligy, zatím je to pouze na papíře a podle vyjádření klubů bude spuštění ligy hned jak to bude možné.

Zakládajícími členy jsou kluby z Premier League, konkrétně Manchester United, Manchester City, Tottenham, Arsenal, Chelsea a Liverpool. Dalšími kluby, které se vyjádřily, že se ligy zúčastní, jsou Real Madrid, Barcelona, AC Milán, Inter Milán, Juventus a Atlético Madrid. Počet klubů by ještě před startem ligy měl být navýšen na 15 a jelikož by liga měla mít 20 týmů, tak posledních 5 míst měly zaplnit kluby z kvalifikace. Podle spekulací bude nabídnuta účast v Lize i Portu. Členové Super ligy budou mít k dispozici fond ve výši 3,5 miliardy eur (90,7 miliardy korun) k podpoře investic do infrastruktury a k vyrovnání dopadů současné pandemie. Americká investiční banka JP Morgan by měla být sponzorem této ligy a měla by do ní napumpovat 6 miliard dolarů. Týmy, které by se Superligy zúčastnily, by odešly z Ligy mistrů, která se od roku 2024 bude rozšiřovat na 36 účastněných týmů.

Týmy, které se této ligy zúčastní by za účast měly vyinkasovat 425 milionů Eur.

Jak by tato soutěž měla probíhat. Hrála by se před týden ve všední dny, ve dvou skupinách po 10 týmech. Každý tým by se utkal se všemi svými soupeři ve skupině doma i venku. Z každé skupiny by pak postoupili 3 nejlepší týmy do čtvrtfinále play off a týmy na 4. a 5. místě obou skupin by se vzájemně utkaly o zbývající dvě postupová místa. Čtvrtfinále play off už by se hrálo klasickým způsobem. Vítěz této superligy by měl dostat 400 milionů Eur.

Hlavním představitelem Superligy by měl být prezident Realu Madrid Florentino Perez, jeho zástupci by měli být Andrea Agnelli (Juventus) a Joel Glazer (Manchester United)

Některé kluby už se vyjádřily, že do Superligy nevstoupí a jsou jimi Bayern Mnichov, Dortmund Lipsko a PSG.

Tento projekt ale může spustit “První světovou fotbalovou válku”, protože proti tomuto projektu se důrazně ohradila UEFA i FIFA a ve svých vyjádřeních oznámily, že podniknou všechny právníky kroky, aby spuštění této superligy zabránily. Dále pak jsou odhodlány vyřadit členy ligy z Ligy mistrů, fotbalové svazy chtějí členy vyřadit ze svých lig a FIFA s UEFA dokonce nechce hráče týmů pouštět na velké mezinárodní akce typu MS nebo ME. Kluby jsou ale připraveny bojovat u patřičných soudů proti svazům, FIFA i UEFA, aby nadále mohli hrát své ligové soutěže a aby jejich hráči mohli nastupovat na mezinárodních akcích.

Vyjádření UEFA:
„Doslechli jsme se, že některé anglické, španělské a italské kluby plánují založení uzavřené superligy. Pokud by se tak stalo, jsme my i FIFA připraveni se bránit všemi dostupnými prostředky, Zůstaneme jednotní v naší snaze zastavit tento cynický projekt, který je založen na sobeckých zájmech několika klubů v době, kdy společnost potřebuje solidaritu víc než kdy jindy. Zvážíme všechny dostupné prostředky na všech úrovních, právních i sportovních, abychom něčemu takovému zabránili. Fotbal je založen na soutěžení a sportovních hodnotách. A nikdy tomu nemůže být jinak. Každý klub a hráč, který se zúčastní Superligy může být vyloučen ze všech soutěží UEFA a FIFA na evropské i celosvětové úrovni. Děkujeme klubům v ostatních zemích, zejména ve Francii a Německu, že se k záměru nepřidaly. Vyzýváme fanoušky, politiky, prostě všechny, co milují fotbal, aby nám pomohli proti tomu bojovat. Sobeckost menšiny musí skončit

Mohlo by se i teoreticky stát, že by kluby, které potvrdily účast mohly být vyřazeny z evropských pohárů v této sezoně. To by znamenalo vítězství v LM pro PSG, protože s nimi v semifinále je Chelsea, Manchester City a Real Madrid, což jsou oznámení účastníci Superligy. Semifinále Evropské ligy by přišlo o Manchester United a Arsenal a tímto by byl rovnou jistý finálový zápas mezi Villarrealem a AS Řím.

Vyjádření 12 týmů Superligy:
“Nový každoroční turnaj zároveň zajistí výrazně větší ekonomický růst a podporu celému evropskému fotbalu v podobě dlouhodobého závazku k neomezeným platbám solidarity, kompenzačním poplatkům, které porostou v souladu s příjmy celé soutěže.”

“Máme obavy, že by FIFA a UEFA mohly na pozvání (do superligy) reagovat pomocí trestů a vyřadily by kluby či hráče z jejich domácích soutěží,” napsali představitelé superligy Infantinovi a Čeferinovi. “Proto jsme podali písemný návrh k odpovídajícím soudům, abychom zajistili bezproblémové založení a fungování soutěže podle platných zákonů,” uvedli zástupci nové soutěže

Přidejte se na naši facebookovou stránku → Sport a vše kolem něj

Přidejte se na naši facebookovou stránku → Fotbal a vše kolem něj

lukas