Hrozí v kvalifikaci o ME 2020 kontumace?

 Hrozí v kvalifikaci o ME 2020 kontumace?

První kvalifikační zápasy na revoluční EURO 2020, které se odehraje ve 12 zemích, jsou sice za námi, není však vyloučené, že ještě nebudou mít další dohru mimo zelené pažity. Na vině je skupina B s Portugalskem, Litvou, Srbskem, Ukrajinou a Lucemburskem. Za některé z těchto týmů totiž možná nastoupili hráči, kteří ještě za své země nastoupit nemohli. Pojďme se na tento problém podívat hlouběji.

Do hlavních rolí této situace se nedobrovolně dostali naturalizovaní reprezentanti Ukrajiny a Lucemburska Júnior Moraes a Gerson Fernandes. S prvními protesty přišlo ale právě Lucembursko, doplněné i Portugalskem, neboť se jim nezdály starty zmíněného naturalizovaného Ukrajince ve vzájemných zápasech. Fotbalová asociace tohoto východoevropského státu však v případě svého trestu chce stejnou měrou potrestat i fotbalového trpaslíka z Lucemburska za neoprávněné starty Fernandese.

Podle regulí FIFY totiž může hráč změnit reprezentační dres až v momentě, kdy v „nové zemi“ žije pět let bez přerušení. Oba potenciální hříšníci však ve zmíněných zemích strávili pouze něco málo přes čtyři roky, než se Moraes vydal do Číny na hostování a Fernandes zkouší štěstí pro změnu v nižší soutěži z Nizozemsku. Oběma zemím tak hrozí kontumace odehraných zápasů. Jediným utkáním s nepozměněným výsledkem by tak zůstalo klání mezi Portugalskem a Srbskem, jež skončilo nerozhodně.

Na celém tomto problému by nejvíce vydělala reprezentace Portugalska s hvězdným Ronaldem, která sice tento kvalifikační cyklus rozjela pouhými dvěma remízami, avšak po kontumování některých zápasů by se rázem ocitli na čele tabulky se čtyřmi body a slušným bodovým polštářem na Srbsko i Ukrajinu, tedy národy, které by měly reprezentaci z Pyrenejského poloostrova nejvíce znepříjemnit očekávaný postup na ME 2020.

lukas