Nadvláda norských bratrů v biatlonu

 Nadvláda norských bratrů v biatlonu

Biathlon Weltcup 4 08.01.2016 Ruhpolding IBU Weltcup 4 10 km SPRINT Herren vlnr BOE Johannes Thingnes BOE Tarjei NOR Foto: Camera4 Jede Nutzung des Fotos ist honorarpflichtig gemaess derzeit gueltiger MFM Liste zzgl. Mehrwertsteuer. Urhebervermerk wird nach Paragraph 13 UrhG ausdruecklich verlangt. Belegexemplar erforderlich! Bei Verwendung des Fotos ausserhalb journalistischer Zwecke bitte Ruecksprache mit dem Fotografen halten. – Each usage of the photo requires a royalty fee in accordance to MFM. No model release. For any usage other than editorial purposes please contact the author.

Před začátkem této zimy se většina odborníků shodovala v tom, že se tato sezona opět povede v duchu soupeření mezi Johannesem Thingnesem Boem z Norska a fenomenálním Martinem Fourcadem z Francie. První zastávka světového poháru ve slovinské Pokljuce tomuto nasvědčovala, nicméně postupem času byla již situace odlišná.

Nor Johannes Boe vtrhl do závodění jako hotový uragán a od závodů v rakouském Hochfilzenu si vzal vše do svých rukou a začal vyhrávat závody, jako na běžícím páse. Postupem probíhající sezony se začali na špici startovního poli pohybovat i další norští závodnici, jako například Christiansen, či Tarjei Boe, starší bratr Johannese. Během prvních šestnácti individuálních závodu světového poháru se pouze jedinkrát stalo, že mezi medailisty nebyl alespoň jeden Nor, což se událo hned v zahajovacím závodě celé sezóny, vytrvalostním závodě v Pokljuce. Obdobná suverenita se zdá býti i v mužských štafetách. Ty se doposud v této sezóně konaly čtyři. Norští reprezentanti v nich dvakrát zvítězili, jednou byli druzí a pouze jedinkrát se jim závod nepovedl, když ve své takřka ‘B’ sestavě dojeli sedmí.

Jedním z dalších důvodů této suverenity byla neustále uvadající forma Martina Fourcada, která se začala projevovat na střelbě už při druhém díle světového poháru a po Novém roce šla dolů i francouzova výkonnost na lyžích. Poté se potýkal také se ztrátou motivace, která se projevila například i vypuštěním posledního kola v závodech, kde už neměl šanci na větší výsledek. Toto jej vedlo k radikálnímu rozhodnutí a nakonec neodcestoval s týmem na závody do zámoří a zvolil raději přípravu na Mistrovství světa, které se bude konat ve švédském Östersundu v první polovině března.

Na zmíněném mistrovství světa bude zcela jistě největším favoritem na vítězství každého individuálního závodu opět Johannes Boe, který má tuto sezonu jedinečnou šanci zaútočit na Fourcadův rekord v počtu vítězství v jedné sezóně. Na tento rekord pětadvacetiletému norskému závodníkovi chybí už jen tři prvenství v osmi zbývajících závodech. Při současné běžecké fazóně tohoto Nora, jež je takřka neustále podpořena slušnou střelbou, dostává tento rekord takřka jasné obrysy.

Letošní Mistrovství světa v biatlonu odstartuje 7.března smíšenou štafetou a my, čeští fanoušci, doufáme, že kromě norských medailových žní uvidíme také pár českých výsledků v TOP 10 a v lepším případě i nějaká ta naše medailová umístění.

lukas