Nová skvělá generace z La Masie?

Není pochyb o tom, že akademie věhlasné Barcelony, známá pod názvem La Masia, patří k těm nejlepším na světě. Dokázala vyprodukovat mnoho hráčů, kteří patřili nebo stále patří k těm nejlepším. V posledních pár letech bohužel její produktivita rapidně klesla. Odchovanci La Masie se poslední dobou jen těžko prosazují v A týmu Barcelony, anebo odcházejí do menších, ne tak věhlasných týmů, tudíž o nich není příliš slyšet. To se má brzy změnit, protože Barcelona má znovu z čeho vybírat!

Riqui Puig

Začneme hned klenotem největším. Riqui Puig je 19. letý Španěl, který na hřišti zastává post středního záložníka. Členem La Masie se stal v roce 2013. Pravidelně nastupuje za FC Barcelonu B a v letošním roce se poprvé dostal do povědomí širší veřejnosti, když se předvedl skvělými výkony v letních přípravných zápasech proti Tottenhamu a AC Milan. Bylo to jeho první vystoupení v „Áčku“ Barcelony, kde zanechal velmi pozitivní dojem. Po duelu se zmiňovaným AC se mladý Puig dočkal dokonce pochvaly od italské legendy a současného trenéra italského celku, Gennara Gattusa. Puigova výjimečnost plyne z jeho rychlého pohybu, skvělých technických dovedností a neuvěřitelného přehledu o hře, kdy je schopný vytvářet gólové šance pro své spoluhráče. Vzhledem k těmto schopnostem je často přirovnáván k Andrésu Iniestovi, se kterým měl samozřejmě několikrát možnost trénovat a na jeho herním projevu je to vidět. Zkrátka má tento mladík v sobě barcelonské DNA a pokud bude dostávat dostatečné množství příležitostí, můžeme si být jistí, že o něm ještě uslyšíme.

Statistiky za sezónu 2018/2019 – FC Barcelona B

Odehrané zápasy: 30

Góly: 0

Asistence: 7

Oriol Busquets

Vytáhlý defenzivní záložník, který se narodil ve španělském Sant Feliu, je dalším kandidátem na brzké začlenění do stabilní sestavy A týmu Barcy. Ačkoli to vypadá, že by mohl být příbuzným svého slavnějšího jmenovce Sergia Busquetse, tak shoda jmen je čistě náhodná. Oriol dostal šanci zahrát si za první tým Barcelony zatím jen 2x. Poprvé to bylo již v roce 2017 v pohárovém zápase proti Murcie. Podruhé tomu bylo v prosinci 2018, znovu v pohárovém zápasu Copa del Rey. Mezi jeho největší přednosti patří především klid na balónu, jenž je typický i pro Sergia Busquetse. Oriol zvládá skvěle jak své ofenzivní, tak i defenzivní činnosti, a proto je nesmírně platným hráčem pro svůj tým. Vždy ví, kde má být, a je neustále v pohybu. Myslíme, že Barceloně roste více než kvalitní nástupce Sergia Busquetse.

Statistiky za sezónu 2018/2019 – FC Barcelona B

Odehrané zápasy: 25

Góly: 1

Asistence: 0

Juan Miranda

Hráč, který má zatím nejvíce zkušeností v prvním týmu Barcelony. Další mladík, kterému je pouze 19 let, ale už ve svých 18 letech debutoval v Lize mistrů a dokonce v základní sestavě v zápase proti Tottenhamu. Je to právě on, kdo dostává od trenéra Valverdeho největší prostor ze všech mladíků z La Masie. Miranda hrává na levém kraji obrany, tudíž se předpokládá, že by jednoho dne měl nahradit Jordiho Albu. Je sice ještě nezkušený mladík, to ale na jeho výkonech není znát. Snaží se být co nejvíce ve hře a v klíčových situacích si vždy umí poradit. Jeho síla a neúnavnost mu umožňují po celý zápas „jezdit“ na kraji hřiště tam a zase zpět. Pokud si Juan udrží svou vytrvalost a nadále bude předvádět stabilní výkony v obou barcelonských týmech, jsme si jisti, že se stane jedním ze základních kamenů barcelonské sestavy.

Statistiky za sezóny 2018/2019 – FC Barcelona B

Odehrané zápasy: 19

Góly: 1

Asistence: 2

Moussa Wagué

Reprezentant Senegalu, který do Barcy přišel až v srpnu 2018, je dalším mladíkem v našem výběru. Tento 20. letý pravý obránce odehrál největší část svojí prozatímní kariéry v belgické lize, kde nastupoval za celek KAS Eupen a právě jeho výkony v tamním klubu zaujaly barcelonské vedení. Nejvíce pozornosti na sebe Moussa upoutal na loňském MS v Rusku, kde se stal dokonce nejmladším africkým střelcem v dějinách mistrovství světa. O tom, že má Wagué velký potenciál, není pochyb, nicméně na svůj debut v barcelonském Áčku stále čeká. Jeho velkou předností je schopnost vzít odpovědnost na sebe a dostat míč hluboko na polovinu soupeře. Umí si poradit v situacích jeden na jednoho a své defenzivní povinnosti zvládá na jedničku. Má tedy všechny předpoklady, které se dnes po moderních obráncích vyžadují, a proto věříme, že svou šanci v prvním týmu dostane již brzy.

Statistiky za sezónu 2018/2019 – FC Barcelona B

Odehrané zápasy: 17

Góly: 3

Asistence: 2

Abel Ruiz

Jako poslední na našem seznamu figuruje dynamický útočník Abel Ruiz. Je hráčem, který by měl do budoucna nahradit Luise Suáreze v prvním týmu. To, že v něm Barcelona vidí svou budoucnost dokazuje už jen fakt, že má ve své smlouvě výkupní klauzuli 100 milionů euro, a to už v takto mladém věku. Ruizovi je stále jen 19 let a už nyní má ideální předpoklady pro to, aby se stal špičkovým útočníkem. Je velmi divoký a hladový po gólech. Přesně jak se po správném „hroťákovi“ vyžaduje. Na svůj debut za A tým stále čeká. Nicméně když bude podávat vyrovnané výkony, s čímž má zatím jisté problémy, tak bude do budoucna pro první tým jistě velkým přínosem.

Statistiky za sezóny 2018/2019 – FC Barcelona B

Odehrané zápasy: 18

Góly: 3

Asistence: 1

Barcelona má velmi silný kádr složený z velkých hvězd, proto není jednoduché pro mladé hráče se v takovém velkoklubu prosadit. Nicméně La Masia je celosvětově uznávanou akademií z jistého důvodu, a proto věříme, že tito hráči dokáží svůj potenciál naplnit v plném rozsahu a stanou se plnohodnotnými náhradami současných hvězd hlavního týmu Barcy