VIDEO: Jak Barcelona vyřeší svou finanční situaci?

 VIDEO: Jak Barcelona vyřeší svou finanční situaci?

FC Barcelona je ve velmi svízelné finanční situaci a snaží se z ní co nejrychleji a co nejlépe „vyhrabat“. Prezident klubu Joan Laporta oznámil, že klub za minulou sezonu vykázal rekordní ztrátu 481 milionů Eur, což je v přepočtu přes 12 miliard Kč. Finanční situaci klubu vyčítá bývalému vedení v čele Josepem Mariou Bartomeuem a zvažuje vůči němu právní kroky.

Tato situace vedla k tomu, že Barcelonu musel nuceně opustit hvězdný Lionel Messi, na jehož smlouvu klub neměl peníze. Při prodlužování smluv je možné hráčům snížit plat o jakákoliv %, ale u podepsání nové smlouvy není možné snížit hráči mzdu o více než 50%. To by právě případ Lionela Messiho, který byl ochoten si nechat snížit mzdu až o 70%, to ale pravidla La Ligy při podepsání nové smlouvy nedovolují. Spousta fanoušků chtěla, aby za Barcelonu hrál zadarmo, což by také nebylo možné, ikdyby sám hráč chtěl. Klub musel většímu počtu hráčů snížit platy, aby mohlo zaregistrovat posily, které přišly do klubu zadarmo. Ke snížení platu došlo např. o Gerarda Piquého, Jordiho Alby nebo Sergia Busquets či Roberta. Zaregistrovat tak bylo možné Memphise Depaye, Erica Garciu a Sergia Aguera.

K finanční situaci klubu se vyjádřil i nový generální ředitel Ferran Reverer, kdy podle něj bývalé vedení kupovalo hráče, které nebylo schopno zaplatit a dále klub zadlužovalo. Reverer také uvedl, že finanční uzdravení Barcelony bude trvat nejméně následujících 5 let

Vyjádření Ferrana Reverea:
„Situace, ve které jsme klub převzali, se rovnala technickému bankrotu. Klub měl problém vyplácet mzdy, akutně jsme museli restrukturalizovat dluhy a zásadně snížit výdaje na platy. Budeme se spoléhat na odchovance z naší slavné akademie La Masia. Jen tak můžeme Barcelonu vrátit na místa, na jakých si zaslouží být. U minulého vedení neexistovalo finanční plánování, podepisovali hráče bez toho, aby věděli, zda si je mohou dovolit. Byla to obrácená pyramida, starší hráči měli dlouhodobé kontrakty a mladší hráči roční, což komplikuje možnosti při jednání o nových smlouvách. Klub neplnil závazky vůči bankám, španělské lize ani vůči UEFA. Špatná byla i údržba klubových zařízení včetně stadionu Camp Nou.“

Účetní období sezony 2020/2021 Barcelona ukončila se ztrátou 481 milionů Eur, jelikož se počítalo s příjmy ve výši 828 milionů Eur a nakonec dosáhly jen 631 milionů Eur. To je oproti sezoně 2019/2020 pokles o 224 milionů Eur (o 26 %), jelikož příjmy v sezoně 2019/2020 dosahovaly 855 milionů Eur. Navíc výdaje pro sezonu 2020/2021 vzrostly na rekordní sumu 1,14 miliardy Eur, což byl oproti sezoně 2019/2020 nárůst o 19 %. Klub pak musel snížit platový strop o 285 milionů na 97 milionů Eur, což je aktuálně sedmkrát menší platový strop než má Real Madrid.

Kluby v La Lize nemají určeny stejný platový strop jako tomu je třeba v NHL, ale platový strop mají určen podle výšky příjmů a výdajů a z toho se pak platový strop počítá. Je totiž nastaven určitý počet %, které klub ze svých celkových příjmů může vydat na platy. o stejném způsobu už uvažují v Ligue 1 ve Francii.

Byly zveřejněny detaily platových stropů týmu LaLigy

Klub má aktuálně dluhy ve výši 1,35 miliardy Eur (v přepočtu cca 34,5 miliard Kč) a dluží např. 115 milionů Eur klubům za přestupy hráčů, ikdyž se povedlo snížit pohledávky vůči ostatním klubům o 28%. Kterým klubům Barcelona dluží za své hráče a kolik?

39 milionů Eur – Juventus – Miralem Pjanič

32 milionů Eur – Ajax – Frankie de Jong

16 milionů Eur – Ajax – Sergiňo Dest

13 milionů Eur – Liverpool – Coutinho

Klub navíc už v příští sezoně chce začít s modernizací stadionu Camp Nou, který je podle vedení klubu se velmi špatném stavu.

Joan Laporta:

„Nový stadion je klíčový pro fungování klubu a jeho bezprostřední budoucnost. Bude to mít na Barcu důležitý vliv, protože díky tomu budeme moci soupeřit s našimi rivaly, kteří už udělali, co bylo třeba“

Camp Nou je s necelými 100 tisíci sedaly největším fotbalovým stadionem Evropy a Barcelona chce jeho kapacitu zvýšit o dalších 10 000 míst na celkových 110 000 sedaček. Chce kromě samotného stadionu modernizovat i jeho bezprostřední okolí, kde je nacházejí haly pro další sportovní týmy, kde jsou klubové obchody nebo např. muzeum. Financovat celou modernizaci by měla investiční banka Goldman Sachs, která by měla klubu půjčit až 1,5 miliardy Eur (v přepočtu cca 38 miliard Kč). Zda tento návrh projde ze dozvíme až po hlasování členů klubu.

Modernizace stadionu by měla trvat několik let, ale ta hlavní část, kdy by tým musel hrát na jiném stadionu, by trval jen cca rok. Kde by ale tým hrál? V tréninkovém centru je stadion Johana Cruyffa, který má kapacitu 6 000 míst a klub by kapacitu chtěl pro dané období navýšit na 50 tisíc míst. Jednou z dalších možností je ještě víceúčelový stadion s atletickou dráhou Estadi Olimpic Lluis Companys, který pojme necelých 56 tisíc diváků a letech 1997-2009 byl domovem Espanyolu.

Zpět ale k ekonomické situaci klubu. Klub v uplynulých dnech dostal velmi zajímavou a gigantickou nabídku od nejmenované společnost z Dubaje, která klubu nabízí půjčku 1,5 miliardy Eur, aby Barcelona mohla zaplatit všechny své dluhy. Zároveň nabízí velmi nízký úrok, splátkový kalendář na 12 let s tím, že první dva roky Barcelona nebude muset platit žádnou splátku. Otázkou však zůstává, zda tuto nabídku FC Barcelona může nebo vůbec chce přijmout. Jaké jsou výhody a naopak nevýhody vstupu zahraničního investora?

Pouhá změna názvu stadionu, reklamy na dresu nebo mnohem víc? Dozvíte se ve vidu a pod ním máte rozepsáno vše, co se v přiloženém videu dozvíte.

0:00 – Úvod

1:06 – Půjčka z Dubaje na 1,5 miliardy eur

4:17 – FCB je atraktivní značka pro Katar nebo SAE

8:28 – Upíše se Laporta ďáblu a získá finance?

13:52 – Kdy vytáhne Laporta eso z rukávu?

19:47 – Nemalá finanční injekce nejen z Dubaje je ve hře

24:20 – Tragická situace je výzvou pro vedení, ale i fanoušky

26:41 – Dohoda CVC je obrovský nesmysl

31:53 – Newcastle je nejbohatší klub

34:48 – Dopadne Barcelony jako Citizens nebo PSG?

Pokud chcete podpořit zdroj a autora videa, tak můžete na jeho YT kanálu MAGICBARCA

 

K vyhlídkám na zimní přestupní období nutno podotknout, že by klub měl mít k dispozici 20 milionů Eur a částka se může i navýšit podle toho, jestli se povede prodat některého z hráčů, kterých se chce klub zbavit. Hráči, kteří by v brzké době měli být na odchodu jsou Samuel Umtiti, Clement Lenglet, Miralem Pjanič, Martin braithwaite a Coutinho.

Pjaniče Barcelona v této sezoně asi neprodá, protože je na hostování v tureckém Besiktasi. Ohledně přestupu Coutinha se vyrojily spekulace, že o přestup za 50 milionů Eur má zájem Newcastle, který byl převzat konsorciem za Saúdské Arábie a majitelovo jmění je 13x větší, než jmění šejka, který vlastní Manchester City.

lukas