Česká republika a hokej? To patří neodmyslitelně k sobě, především na přelomu století, kdy čeští hráči dokázali doposud jako jediný tým vyhrát Mistrovství světa třikrát za sebou. Česká hokejová reprezentace tak patří k hokejové elitě i přes to, že v posledních letech se moc nedaří. Poslední zlatá medaile byla vybojovaná v roce 2010 pod koučem Vladimírem Růžičkou. Během existence padlo několik důležitých branek a my si teď zmapujeme ty nejdůležitější.

PETR SVOBODA – ZOH 1998 – JAPONSKO

Zřejmě nejslavnější trefa je právě trefa Petra Svobody ve finále zimních olympijských her v Naganu v roce 1998 v Naganu. Právě gól českého obránce znamenala pro Českou republiku zisk první a doposud poslední zlaté medaile ze ZOH v disciplíně ledního hokeje.

DAVID MORAVEC – MS 2001 – NĚMECKO

V roce 2001 v Německu se mistrem světa stala reprezentace Česká, která ve finále těsně porazila výběr Finska 3:2 v prodloužení a tím završila svůj tzv. zlatý hattrick, který stále drží a ochraňuje. Právě v prodloužení rozhodující branku vsítil David Moravec, který dostal přihrávku od Patery a se štěstím zakončil nad ležícího finského gólmana.

ZBYNĚK IRGL – MS 2006 LOTYŠSKO

Češi se v tomto mistrovství světa do čtvrtfinále dostali těsně ze čtvrté, defakto poslední postupové pozice z osmifinálové skupiny A. Právě ve čtvrtfinále narazili na ruskou Sbornou. Utkání bylo velmi vyrovnané a o vítězi se rozhodlo až v prodloužení. V čase 67:58 ihned po vhazování se puku zmocnil Výborný, který přihrál na Irgla, a ten vymíchal ruského brankáře. Vypadalo to, že šance je ztracená, ale nakonec mezírku našel a poslal puk do odkryté branky. Tím pro svůj tým vybojoval postup do semifinále. Češi na turnaji získali stříbrné medaile.

KAREL RACHŮNEK – MS 2010 – NĚMECKO

V semifinále český tým čekal těžký soupeř ze Skandinávie. Švédové vedli 2:1. Do konce duelu zbývalo osm vteřin, když ze závaru před brankou Tre Kronor vypálil Karel Rachůnek a poslal utkání do prodloužení. Češi nakonec vyhráli po nájezdech a postoupili do zmiňovaného finále.

JAKUB KLEPIŠ – MS 2010 – NĚMECKO

Další zápas, ve kterém Češi porazili Rusko. Tentokrát ve finále MS v Německu. Česká republika byla na tomto turnaji považována za tzv. outsidera, který nic nedokáže. Jména nebyla tolik známá a nikdo nevěřil. To zřejmě byla největší síla týmu, který dokázal dojít až do finále, kde je čekal nebezpečný a dlouholetý rival. Češi se dostali do vedení již po dvaceti vteřinách, když se elegantně trefil Jakub Klepiš. Ránou z první propálil vše, co mu stálo v cestě. Češi získali zlaté medaile a navíc uchránili zlatý hattrick.

Podívejte se i na VIDEO České Televize o nejslavnějších golem československé i české historie.

Je jisté, že Česká republika vstřelila i další zajímavé a důležité branky. My jsme vybrali podle nás pět největších gólových momentů, které se zapsaly do historie českého hokeje. Která branka podle vás je ta nejslavnější?