Aamer Anwar: Kdo je nenáviděný právník?!

Aamer Anwar je 53-letý skotský právník pákistánského původu. Je aktivním členem koalice Zastavte válku. Ve studentském věku byl aktivistou, který vedl kampaň proti údajnému rasismu v zubní nemocnici. Nakonec se však nic nepotvrdilo.

Aktuálně je právníkem fotbalisty Rangers Glena Kamary, kterého zastupuje v “Kauze Kúdela” kdy mu při zápase Rangers – Slavia Praha měl český obránce údajně nadávat do opic. Celá kauza je však založena na důkazech “Slovo proti slovu” kdy ani jeden z aktérů nemůže dokázat, že skutečně došlo k rasovému útoku na Kamaru od Kúdely. Dokázané však je, že po daném zápase Glen Kamara fyzicky napadl Ondřeje Kúdelu při cestě k šatnách a dal mu ránu pěstí do obličeje, kdy mu málem zlomil nos. Od té doby Kamarův právník zásobuje média svými přecitlivělými vyjádřeními, která jsou mnohdy smyšlená a většinou i uměle vyostřují celou kauzu i celý problém rasismu.

Vrcholem všeho je pak obvinění, kdy právě Anwar obviňuje Spartu Praha, že děti, které byly na zápase Sparta Praha – Rangers, rasově urážely Kamaru tím, že na něj při každém dotyku s míčem bučely hlasitě oslavovaly jeho vyloučení po druhé žluté kartě cca 15 minut před koncem zápasu. Bučení však bylo projevem nechuti k soupeři za to, co rozpoutal za válku po zápase Rangers – Slavia Praha, za jeho chování, vyjádření atd. Bučení nemělo nic společného s rasismem, Aamer Anwar a celý “západní svět” to ale stále vidí jinak. Dokáže si najít záminku k rasismu v jakékoliv situaci, i v těch, kde by to člověka ani nenapadlo.

Kde ale pramení Anwarovy myšlenky na rasovou diskriminaci. Proč ji vidí skoro ve všem. Proč vydává někdy až stupidní prohlášení, nad kterými zůstává rozum stát. Proč uměle vyhrocuje rasový problém v Evropě? Proč vyvolává nové a zbytečně konflikty? Možná máme pro vás odpověď.

V roce 1991 byl Aamer Anwar zatčen policií za nelegální vyvěšování plakátů v Ashton Lane. Během zatčení byl spoután, hozen na zem a byly mu vyraženy zuby. Poté podal na policisty obvinění, že útok na něj byl rasově motivován. O 4 roky později bylo při vyřešení případu zjištěno šerifem, že útok byl opravdu rasově motivován a že jeden z policistů na Anwara při zatčení volal něco ve smyslu že “to se stává černým klukům s velkou hubou”. Anwar vysoudil odškodnění 4200 liber a poté se ocitl kritizován šerifem v souvislosti s vydáním „nafouknutého konfrontačního materiálu“ kolem případu.

V roce 2000 se stal advokátem, původně jako součást partnerství se sídlem v Glasgowě, poté v roce 2006 založil Aamer Anwar & Co, Solicitors & Notaries. Má dospívajícího syna a dvě dcery.

Lawyer Aamer Anwar shares moving post 28 years on from assault by police

Foto: Rok 1991 po střetu s policistou