Bude mít Liga mistrů nový formát?

Vedení UEFA chce přepracovat formát ligy mistrů kvůli hrozbě nahromadění se velkého množství zápasů. Nový formát by mohl být už v sezoně 2024/2025 a ve hře je i rozšíření hlavní soutěže na 36 týmů. Vedení UEFA chce tímto krokem zabránit tomu, aby si nejlepší týmy Evropy vytvořily vlastní soutěž. Problémem může být nechuť realizačních týmů a hráčů hrát v základní části více zápasů

Plánovaný formát:

Každý z 32 účastníků by odehrál v základní části 10 zápasů, body by se počítaly do celkové tabulky a nejlepších 16 týmů by postoupilo do play off. Hrálo by se “švýcarským systémem”. 10 soupeřů by každému týmu určil los. Systém by byl nastaven tak, aby ubyly “bezvýznamné” skupinové zápasy a přibylo tak vzájemných zápasů mezi evropskými velkokluby.

Větší počet zápasů by ale způsobil nahuštěnější program, proti kterému jsou např. Jurgen Klopp nebo Pep Guardiola. Podle šéfa organizace, která sdružuje evropské soutěže, Christera Olssona, by se změna herního formátu do kalendáře vešla. “Další 4 zápasy by bylo možné odehrát”

 

Zatím ale není jasno, jak by probíhal systém kvalifikace. Hlavním kritériem pravděpodobně bude umístění týmů v jednotlivých ligách. Je vyloučena možnost, že by si automaticky vybojovali účast v následujícím ročníku čtvrtfinalisté a semifinalisté.

Hlavní motivací evropských lig je dosáhnout na vyšší peníze klubů LM.