Čekají Ligu mistrů revoluční změny?!

Nervozní úterní a středeční večery, 8 skupin po 4 týmech, těžké boje českých klubů v předkolech. Na tyto věci jsou fanoušci Ligy mistrů zvyklí. V nejbližších letech by však mohla nastat změna, která se mnohým fanouškům nebude líbit a možná mohou na ni doplatit i české kluby.

Peníze totiž začínají hrát ve fotbale čím dál tím větší roli a silnější kluby v Lize mistrů nechtějí hrát s těmi slabšími, jelikož sledovanost zápasů klesne, z televizních práv dostanou menší peníze a hlavně herně po ně tyto zápasy nejsou atraktivní. Případné novinky by se měly dotknout i struktury celé soutěže a samozřejmě by se musely změnit i termíny zápasů, kdy by se zápasy Ligy mistrů musely hrát i o víkendech.

V čem by změna spočívala? Soutěž by se rozdělila na několik tzv. superskupin, (4 skupiny po 8 týmech) ze kterých by se mělo postupovat a sestupovat, podobně jak je tomu u evropských národních soutěží a dost je tento plán podobný Lize národů. Do Ligy mistrů by se tak nemohly kvalifikovat týmy na základě umístění ve svých vlastních ligách. Tím by pak došlo k doslova eliminaci menších klubů a právě o to evropským velikánům jde. Dokonce už zástupci nejbohatších evropských klubů měli jednat o této změně v Nyonu. Zkvalitněním zápasů a jejich přesunutím na víkendové dny by tak došlo ke zvýšení zisků z televizních práv.

Tuto změnu nejvíce podporují zástupci PSG a Juventusu, kteří mají v domácích ligách malou konkurenci. Revoluční formát by samozřejmě výrazně poznamenal domácí ligové soutěže. A dokonce i mezistátní zápasy, protože nový model LM by si vyžádal v kalendáři další hrací dny. Některé zápasy by se dokonce musely hrát o víkendu v ranních a dopoledních hodinách kvůli asijskému trhu a jeho fanouškovské základně.

V nejbližších letech bychom se této změny dočkat neměli, ale jedná se o zavedení změn na rok 2024.