Evropská konferenční liga UEFA

Evropská konferenční liga UEFA bude klubovou fotbalovou soutěží mezi evropskými týmy pořádanou organizací UEFA. Byla založena v roce 2019 a první ročník se odehraje v sezóně 2021/22. V pořadí evropských klubových soutěží bude třetí v pořadí, za Ligou mistrů a Evropskou ligou.

Historie

UEFA hovořila o možnosti další soutěže od roku 2015, aby rozšířila možnosti dalších mezinárodních zápasů těm klubům, které jsou obvykle vyřazeny v předkolech LM a EL. Dne 2. prosince 2018 UEFA oficiálně oznámila, že se soutěž rozběhne na první tříletý cyklus 2021–24 a že má prozatímní pracovní název Evropská liga 2 (“UEL2”). Oficiální název byl zveřejněn 24. září 2019 po zasedání UEFA v Lublani.

Formát

Předkola

Podobně jako v Lize mistrů se kvalifikace bude dělit na dvě “části” – mistrovskou a ligovou. Na rozdíl od LM se v mistrovské části objeví pouze týmy, které byly vyřazeny v předkolech LM a pak byly přesunuty do předkol Evropské konferenční ligy.

Nasazení týmů bude záležet na koeficientu země a pořadí v žebříčku UEFA

  • Země na 1.–5. místě žebříčku budou mít jeden klub;
  • Země na 6.–15. místě žebříčku budou mít dva kluby;
  • Země na 16.–50. místě žebříčku budou mít tři kluby;
  • Země na 51.–55. místě žebříčku budou mít dva kluby;
  • Lichtenštejnsko nemá vlastní ligu, do Evropské konferenční ligy bude vstupovat vítěz domácího poháru nezávisle na pořadí země v žebříčku UEFA.

Žádná ze zemí nebude mít více míst v evropských pohárech oproti stavu do roku 2021, ale Evropská konferenční liga bude zaměřena spíše pro kluby ze zemí, které jsou v žebříčku UEFA na nižších pozicích.

Základní skupiny a vyřazovací fáze

Základních skupin bude 8, v každé z nich budou 4 týmy. Vyřazovací fáze se bude skládat z osmifinále, čtvrtfinále, semifinále a finále. Do osmifinále postoupí vítězové skupin; týmy na druhých místech budou hrát jedno kvalifikační kolo proti týmům na třetích místech v základních skupinách Evropské ligy.

Vítěz soutěže bude mít zajištěno právo startu v následujícím ročníku Evropské ligy.