Fotbal bude mít nová pravidla

Nová pravidla přicházejí do fotbalu – budou k užitku, nebo spíše kontraproduktivní?

Takřka všechny celky, které budou v příští sezoně součástí FORTUNA:Ligy, už započaly svá soustředění a dolaďují poslední změny ve svých kádrech, na nový ročník naší ligy se však budou muset připravovat více než obvykle i sudí a jejich videoasistenti. Na vině jsou klasické úpravy pravidel, tyto změny mají však před novou sezonou větší rozsah než obvykle. Pojďme se na některé z nich nyní společně podívat!

Gól rukou – Tomuto pravidlu již odzvonilo. Branka nebude platit ani po neúmyslném nastřelení svojí ruky. Toto pravidlo bude uplatněno i v případě, že po jeho porušení dojde byť k pouhému vytvoření si gólové šance. VAR si tak na tyto prohřešky budou dávat obzvláště pozor.

Dotyk míče rozhodčího – Od letošní sezony, pokud se míč rozhodčího i pouze dotkne, dojde k přerušení hry a bude nařízen tzv. Míč rozhodčího. Balón by se měl následně vrátit poškozenému týmu.

Rozehrávka od brankáře – Spoluhráč rozehrávajícího bude už moci míč přebrat i vně vápna, nikoli pouze mimo něj.

Postavení brankáře při pokutovém kopu – Díky novým pravidlům budou moci míti brankáři na své brankové čáře už pouze část jedné nohy, druhá může být kdekoliv a smí se i pohybovat.

Při pokutových kopech jsou zakázány jakékoli dorážky – Toto pravidlo by mělo výrazně urychlit zahrávání penalt, které byly v současnosti narušovány tím, že se hráči stavěla na čáru šestnáctky. V rámci toho docházelo často ke strkanicím a bojům, aby měli fotbalisté lepší výchozí pozici pro sprint k bodu pro penaltu, aby balon dorazili, nebo ho naopak odkopli do bezpečí. Ubude také počet opakovaných zahrávání z důvodu předčasného vniknutí hráčů do velkého vápna ještě před zahráním samotného pokutového kopu. Jakmile brankář penaltu chytí či míč půjde vedlenebo do tyče, bude hra přerušena a bude navázána jako při volném přímém kopu pro bránící mužstvo.

Zeď – Obrannou zeď při přímých a nepřímých kopech zasáhnou tyto změny asi nejcitelněji, nicméně pravděpodobně s cílem pomoci bránícímu mužstvu. Ve zdi totiž nebude už moci stát hráč útočícího týmu, aby zmátl soupeře. Toto pravidlo vejde v platnost, budou-li stát ve zdi minimálně tři obránci. V tomto případě se útočící hráč bude moci pohybovat nejméně jeden metr od zdi v momentu zahrávání daného kopu. Pro zdi tvořené nanejvýše dvěma členy toto pravidlo neplatí.

Trestání trenérů – Sudí nyní bude moci udělit karty i koučům a členům realizačního týmu.

Střídání – Vzhledem k prodlevám bude nyní moci střídaný hráč opustit hřiště v jakémkoliv místě na hřišti, nejlépe v tom, k němuž to má nejblíže.