NHL chystá změny v pravidlech

Teprve v noci skončila letošní sezona NHL rozhodujícím finálovým utkáním, my už se ale však nyní můžeme společně povídat na novinky, které si vedení této kanadsko-americké soutěže naplánovalo na další ročníky. Na začátek bychom chtěli pouze zdůraznit, že tyto „inovace“ jsou stále pouhými plány do budoucna a ještě nevstupují do platnosti.

Všechny níže zmíněné úpravy byly sice již schválené soutěžní komisí profi ligy, kterou tvořilo shodně 5 hráčů a 5 manažerů. Z hráčů se zúčastnili například Connor McDavid, či John Tavares, manažery zastupovali například Steve Yzerman nebo Ken Holland. Neustále těmto návrhům však chybí souhlas od hráčské asociace NHLPA i rady guvernérů klubů.

Střídání a vhazování:

-zákaz střídání týmu, jehož brankář přeruší hru po střele/nahození zpoza červené čáry → útočící mužstvo by si navíc mohlo vybrat, z které strany útočného pásma chce vhazovat

-zákaz střídaní pro dané mužstvo, jehož vinou dojde k posunutí branky

-útočící tým by si také mohl vybrat, odkud chce vhazovat na začátku přesilovky a po zakázaném uvolnění soupeře

-buly v útočném pásmu i pro ten tým, jehož hráč se při útočné fázi v útočné

třetině zapříčiní o přerušení hry z důvodu vyhození puku mimo hrací plochu

VIDEO:

-rozhodcovská výzva – sudí si budou moci nechat prověřit svá vlastní rozhodnutí

POVINNOSTI:

-mít přilbu pevně na hlavě, jinak musí hráč neprodleně opustit hrací plochu.

ROZŠÍŘENÍ TRENÉRSKÉ VÝZVY

Aktuálně se trenérská výzva využívá především pro kontrolu ofsajdové pozice či pozice útočícího hráče v brankovišti a následnému nedovolenému bránění brankáře. Toto pravidlo by se mělo ještě rozšířit, ale konkrétní detaily prozatím nebyly zveřejněny.

ROZŠÍŘENÍ KRITÉRII PŘI ROVNOSTI BODŮ

Týmy jsou velice vyrovnané, a často dochází k rovnosti bodů. Proto by mělo k úpravě kritérií, ale přesné detaily prozatím nebyly zveřejněny.

PUK V HLEDIŠTI

Pokud se touše dostane do hlediště po dotyku útočícího týmu, i přes to se bude vhazovat v jejich útočném pásmu.

PŘIKRYTÍ PUKU BRANKÁŘEM

Přikrývání puku gólmanem je velmi diskutované téma. Možné nové pravidlo bude snad ještě diskutovanější, jelikož pokud brankář přikryje puk, který byl vyslán před červenou čárou, jeho tým nebude moci vystřídat a navíc útočící mužstvo si bude moct vybrat bod pro vhazování ve svém útočném pásmu.

ZAKÁZANÉ UVOLNĚNÍ

I po zakázaném uvolnění či na začátku přesilové hry si bude moct útočící mužstvo vybrat bod pro vhazování ve svém útočném pásmu. Navíc tým, který omylem posune branku, nebude moci vystřídat.

 

Zda-li se některá z těchto změn někdy opravdu uskuteční, se ale dovíme až v následujících ročnících.