Má Barcelona technologický náskok?

O tom, že je FC Barcelona špičkovým klubem ve všech ohledech, není pochyb. Tým plný hvězd, kvalitní práce s mládeží a luxusní zázemí jsou prvky, které musí splňovat každý klub na nejvyšší světové úrovni. V tomto článku se zaměříme na tréninkovou technologii, která umožnuje detailně sledovat fungování hráčova těla.

Pokud jste někdy měli možnost vidět fotografie z tréninku některého z předních týmů nejen evropského fotbalu, tak jste jistě zaregistrovali, že hráči nosí na tréninku jakési vesty. Tuto technologii známou pod názvem WIMU, nyní používá již 17 mužstev v Barceloně. Její primární účel je měření fyzických a zdravotních parametrů při výkonech jednotlivých hráčů na tréninkovém hřišti. Jednotlivá měření se poté analyzují a výsledkem by mělo být řešení, které umožní hráčům ze sebe na hřišti vydat své maximum.

V klubu FC Barcelona však tento přístroj vylepšili tak, aby vážil co nejméně – přesněji 70 gramů a velikostně odpovídal rozměru telefonu. Navíc tým vylepšil i software tohoto zařízení, který nyní dokáže získat ještě více informací s přesnějšími daty. Po této inovaci je možné sledovat například zrychlení, výskok, porovnání soubojů s ostatními hráči, anebo dokonce hráčův metabolizmus a dynamický stres.

V dnešní době se technologie bezvýhradně stává součástí našeho každodenního života. Stejně tak již před několika lety pronikla do sportu, kde posouvá naše hranice výkonu na další úroveň. Někdo může být technologickým zastáncem, jiný zase odpůrcem.  Nicméně technologie už ke sportu patří a bude se jistě dále vyvíjet ve všelijakých formách.