FIFA rozšířila MS klubů, dojde i na MS?

Ve valné většině rozhodnutí Mezinárodní fotbalové federace FIFA zůstává fanouškům rozum stát, jinak tomu nebylo ani po zasedání rady této organizace v Miami. Úředníci si tentokráte posvítili na klubové Mistrovství světa, kde Evropu reprezentuje vždy vítěz Ligy mistrů.

Starý formát o 7 týmech se nejspíše zdál členům FIFY pramálo zajímavý, a tak se od sezony 2021 dočkáme změny. Tento turnaj se přesune z prosince každého roku na přelom června a července a zúčastní se do 24 týmů. Evropské kluby budou v tomto novém modelu zastoupeny hned 8 kluby, Jižní Amerika ku příkladu 6. Zástupcům evropské UEFY se však tento návrh zdál nesmyslným již před samotným hlasováním, a to hlavně kvůli termínu konání, v němž si hráči těch nejlepších klubů povětšinou užívali zaslouženého odpočinku po vyčerpávající sezoně. Po hlasování tak zástupcům UEFY nezbývalo nic než oznámit, že se špičkové evropské celky premiéry tohoto formátu v roce 2021 nezúčastní a účast v dalších ročnících je na vážkách.

Změny se také dočká tradiční Mistrovství světa, kterého se už po dlouhý časový úsek účastní 32 týmů. Už na následujícím šampionátu v Kataru v roce 2022 by se totiž mohlo představit reprezentačních výběrů hned 48, avšak od této vrcholné akce v roce 2026 je formát 48 celků již potvrzen. Rozšíření nadcházejícího MS v Kataru o šestnáct týmů by s největší pravděpodobností znamenalo i přibrání další pořadatelské země po bok Kataru, neboť by tento stát nebyl schopen uspořádat tak velkou akci sám. V současnosti patří k největším kandidátům na připojení se ke Kataru Kuvajt a Omán, neboť tyto země zastávají neutrální postoj proti pořadateli MS 2022 v diplomatické válce v Perském zálivu.

Pro české fanoušky by rozšíření této vrcholné akce na 48 účastníků mělo také přinést vzpruhu, neboť by se naše reprezentace mohla na finálovém šampionátu poprvé od MS 2006 v Německu také ukázat. Jen čas však ukáže, zda-li se tato ‘inovace’ dotkne již zmíněného šampionátu, který se bude konat za 3 roky.