Maskoti MS v hokeji (2005-2019)

Zítra nám začne snad nejočekávanější svátek letošního roku a tím je mistrovství světa, které se letos koná na Slovensku. Pojďme si představit maskoty k mistrovství světa v ledním hokeji od roku 2005 až do současnosti.

2005 (Rakousko) – orel Winni

Rakušané si na mistrovství vymysleli maskota již dvakrát: v roce 1987 a v roce 1996. V obou případech jím byl tučňák. Nedá se však říci, že by jim přinášel štěstí. Na prvním šampionátu v roce 1987 se ani nezúčastnili, v roce 1996 zase vypadli z “A” kategorie do nižší divize. Možná i kvůli tomu se tentokrát po stadionu neprocházel tučňák ale orel. Zároveň to byla i premiéra pro toto zvíře mezi maskoty. Orel ​​s červenou helmou a rakouským národním dresem dostal jméno Winni. Jméno vzniklo z anglického slova winner (což znamená vítěz) a spojením úvodních písmen dvou pořadatelských měst-Vídeň-Wien, a Innsbruck-tedy spolu Winni. Rakušané si tedy věřili, zřejmě až příliš, protože se jim opět podařilo sestoupit z elitní “A” kategorie na domácí půdě.

2006 (Lotyšsko) – bobr Rix

Bobr se jako maskot na MS poprvé představil v roce 2006. Bobři žijí v Lotyšsku v hojném počtu a jsou povětšinou chránění. Není divu, že si ho Pobalťané zvolili za svého maskota. Jméno Rix mu vymysleli funkcionáři a zajímavostí je, že Rix je i kódem letiště v Rize. Rixa vyobrazili v dresu s tradičními barvami Lotyšska a na hruď mu přidali ještě logo mistrovství světa. V ruce svíral hokejku, jejíž čepel měla tvar i barvu lotyšské vlajky a z druhé ruky jako by vyhazoval puk. Na ocase má barevné šmouhy z loga šampionátu a pod ním se nachází samostatně logo, které je jinak vytvarované do tvaru podkovy, což má přinášet všem hokejistům štěstí.

2007 (Rusko) – medvěd Teamka

Rusové se zjevně poučili z tak zvláštní události, která se stala v roce 2000, kdy při změně maskota podali jejich hokejisté katastrofální výsledky. Asi hlavně to byl důvod k přechodu zpět na typického ruského živočicha. Jen připomenu, že pokud byl maskotem v Rusku medvěd, vždy byli domácí mistři světa i Evropy. Ale na kreslenou postavičku se spoléhat nemůžeme. Vrátíme se však k samotnému medvědovi, lépe řečeno medvědici, která se stala maskotem pro rok 2007. Malá medvědice v bílo-modrém dresu, s červenou helmou a s bruslemi dostala jméno Teamka.

2008 (Kanada) – lední medvěd Champion

Když můžou mít Rusové Teamku, co by se lední medvěd z roku 2008 nemohl jmenovat Champion, jako by si řekli neskromně Kanaďané. Rok 2008 byl velmi významný pro celosvětový hokej, nejvýše však pro Kanadu. Hokej slavil 100 let od svého vzniku a pořádající země je kolébkou ledního hokeje. Navíc je přímo neuvěřitelné, že Kanaďané hostili šampionát poprvé v historii! Taková symbolika si přímo žádala, aby se mistry stali Kanaďané a získali svůj jubilejní 25. titul. Dopomoct jim k tomu měla i “zázračná” síla maskota. Tím se stal lední medvěd Champion. A jeho jméno napovídalo, že Kanaďané si doma nic jiného než zlato nepřejí. Lední medvědi žijí na kanadském území v hojném počtu a milují zimu i led, podobně jako každé dítě v Kanadě. Měl tedy vyjadřovat hluboký vztah Kanaďanů k zimě a hlavně k lednímu hokeji. Nebyl to však první lední medvěd, který se objevil jako maskot.

2009 (Švýcarsko) – kráva Cooly

Kráva Cooly provedla fanoušky Švýcarským MS 2009. V zemi čokolád a sýrů je to opravdu stylový maskot.

2010 (Německo) – dinosaurus Urmel

Zelený dinosaurus v německém dresu nevypadal nijak odlišně od těch, kteří se po tribunách všech světových hal procházeli. Těžko hádat, zda měl Urmel všechny gesta a pohyby předpřipravené, nebo je jeho skrytá identita natolik výjimečná a charismatická osoba. Jakmile šel Urmel kolem hezké dívky začal se stydět, tedy výbornými gesty to předváděl. Popadl „ocas“ zpoza zad do rukou, aby jej žena neviděla a otočil se k ní zády. Urmel byl navíc jen zlomkem toho, jak dobře se v Německu na diváky připravili. Fanoušci, kteří se přijeli na mistrovství světa bavit, k tomu měli hodně příležitostí.

2011 (Slovensko) – vlk Gooly

Jméno Goooly vybrali v hlasování fanoušci. Celkem vymysleli přibližně 14 500 návrhů, podmínkou bylo pouze to, že jméno nesmělo být použito při předchozích šampionátech. Vlk se stal maskotem mistrovství i přes to, že typičtější pro Slovensko je kamzík. Podle ředitele marketingové společnosti Slovenského hokejového svazu Martina Ryby se však toto zvíře už v minulosti stalo maskotem MS skupiny “B” či symbolem olympijské kandidatury Tater.

2012 (Finsko a Švédsko) – pták HockeyBird

Jde o nového maskota hokejového mistrovství světa 2012, které společně hostily Finsko a Švédsko. Jmenuje se HockeyBird, tedy hokejový pták a podle pořadatelů byl nalezený na plovoucí kře v Baltském moři. Měří 185 centimetrů, váží 108kg a s největší pravděpodobností hraje levého obránce. Pravda, podivný bílý vypelichanec s hokejkou a pukem nejde přehlédnout. Jeho vizuální identita vychází vzhledem k tomu, že šampionát proběhl ve dvou zemích, ze stylizované hvězdy ve finských a švédských národních barvách doplněné sloganem Northern Stars of Ice Hockey. Pořadatelé chtěli vytvořit maskota, který by spojil obě města, jež hostí šampionát – tedy Helsinky a Stockholm. HockeyBird má rád rockovou hudbu, krabí tyčky, oplatky a jahodový džem. Jeho motto zní Puck sweet puck.

2013 (Švédsko a Finsko) – rys Icy

Je to rys, jmenuje se Icy. Icy byl totiž oficiální maskot MS na hokejovém mistrovství světa v roce 2013. Rys je stále vzácné a chráněné zvíře. Sice jich dnes ve Švédsku žije asi 1400, ovšem jen díky přísné ochraně. Před sto lety byl totiž téměř vyhuben, takže i z tohoto důvodu jsme za maskota vybrali rysa,“ zdůvodnila Anna Setzmanová. Finská vlajka je bílomodrá, švédská zase modrožlutá. Proto, jak vidíte, má tělo modré, což je barva společná pro obě země, a jednu ruku pak žlutou, což symbolizuje národní barvy Švédska a druhou zase bílou, takže je tu zastoupeno i Finsko, tedy obě pořadatelské země, ale jinak nápad pochází ze Švédska.

2014 (Bělorusko) – bizon Volat

Zubr je jedním ze symbolů Běloruska. Na základě internetového hlasování obyvatel Běloruska, které se uskutečnilo v dubnu 2013, nesl zubří maskot jméno Volat. Toto slovo pochází ze staré slovanštiny a znamená v překladu „obrovský“. Podle představitelů Běloruské hokejové federace se jméno maskota lehce zapamatuje a je lehce vyslovitelné pro fanoušky z celého světa.

2015 (Česká republika) – králíci z klobouku Bob a Bobek

Bob je ten větší a chytřejší králík. Bobek je menší, ale o to šikovnější králík. Oba dva bydlí v klobouku kouzelníka Pokustóna a zažívají spolu různá dobrodružství. Večerníček s Bobem a Bobkem se poprvé vysílal v televizi v roce 1979. Autorem králíků z klobouku je známý český ilustrátor, kreslíř a režisér Vladimír Jiránek. Hlas králíkům propůjčil herec Josef Dvořák. Králíci byli k příležitosti konání MS v hokeji oděni do hokejových dresů v českých národních barvách.

2016 (Rusko) – pes Laika

Sibiřský husky je jeden z nejoblíbenějších loveckých psů v Rusku. Sibiřští huskyové pomáhali vojákům Sovětské armády v průběhu Druhé světové války. V roce 1957 se sibiřský husky stal prvním zvířetem, který se podíval na oběžnou dráhu ve vesmíru. V roce 2016 to tak byla právě Laika, která bavila diváky při 80 mistrovství světa v ledním hokeji.

2017 (Francie a Německo) – Asterix a Obelix

Po roční pauze se nám opět představí dvojce maskotů. Poprvé jsme dva maskoty na jednom turnaji mohli vidět u nás v České republice v roce 2015, kdy maskoti byli králíci z klobouku Bob a Bobek. Asterix a Obelix jsou maskoti pro MS v hokeji 2017, které se konalo v Německu a ve Francii. Galští bojovníci Asterix a Obelix jsou v této verzi vybaveni “retro” bruslemi, hokejkou a šálou. V oficiální video prezentaci organizátorů nebrání vesničku proti Římanům jako ve svých tradičních příbězích, ale pomáhají v boji proti hokejovým velmocím. Již na začátku videa můžeme slyšet: Kanaďané nás válcují!”, “Pomoc, Rusové přicházejí!”, “Útočí na nás Vikingové!”, “Finové nemají slitování!”, “Ach ne, zase ti Češi! A posléze se objeví známí komiksoví hrdinové, kteří spěchají na pomoc domácímu mužstvu.

2018 (Dánsko) Duckly

V červnu roku 2017 byla zveřejněna podoba maskota Mistrovství světa v ledním hokeji 2018, které se koná v Dánsku. Fanoušci mohli hlasovat o jeho jméně, na výběr měly čtyři možnosti (SlapDuck, Ugly Duckling, Hero a Duckly). Poslední možnost byla vítězná. V Andersenově pohádce z roku 1843 je jedno z káčátek ostatními zvířaty odstrkováno, a to ho trápí. Až se nakonec rozhodne, že se nechá zabít hejnem labutí. Ti ho k jeho údivu ale vítají a přijímají. Maskot Duckly představuje právě mladou labuť se statusem hrdiny, která se nebojí žádného soupeře. Vyobrazena v červeném dresu, helmě i kalhot s bruslemi na nohou a hokejkou v „rukách“.

2019 (Slovensko) Macejko

Maskotem hokejového mistroství světa 2019, které se po osmi letech vrací na Slovensko, bude medvěd Macejko, který si oblékl bačovský opasek, pastýřský klobouk, dres s logem šampionátu, obul si brusle a do ruky si vzal hokejku. Tím představuje slovenský folklor a zároveň to z něho má učinit slovenského hrdinu, který je připraven čelit různým hokejovým výzvám.

Který maskot je ten nejlepší?

Není k dispozici žádný popis fotky.