VIDEO: Seattle – nový klub NHL

Od sezony 2021/2022 bude mít NHL opět sudý počet týmů, konkrétně 32. Do hokejové rodiny přibude další člen, a to Seattle. Toto rozhodnutí jednomyslně posvětila Rada guvernérů v prosinci 2018. Slavní fotbalisté Sounders, Seahawks (NFL) a Mariners (Baseball) tak dostanou nového “soupeře” a přízeň diváků. Experti před přijetím Seattlu měli jasno o jeho přijetí, jelikož rozšíření NHL o tým z Las Vegas se ukázal velmi dobrým krokem, jelikož na sledovanosti soutěže se projevila jízda nováčka až do finále Stanley Cupu, kde nakonec podlehli 4:1 na zápasy Washingtonu. NHL je navíc velmi spokojená, jelikož bude mít opět sudý počet organizací (32). V červnu 2021 proběhne rozšiřovací draft, ve kterém si Seattle bude podobně jako před rokem Las Vegas vybírat nechráněné hráče z ostatních týmů NHL.

Celý projekt hokejového klubu zastřešuje společnost Seattle Hockey Partners, jejíž majoritním vlastníkem je David Bonderman, dále pak filmový producent Jerry Bruckheimer a prezident a výkonný šéf Tod Leiweke. Celá atto společnost musí uhradit poplatek ve výši 650 milionů dolarů. (cca 15 miliard Kč)

Tým by se měl zařadit do Západní konference, tak aby v obou konferencích byl stejný počet účastníků, čili 16. Rada guvernérů také schválila, že Seattle se (z geografického hlediska zcela logicky) zařadí do Pacifické divize. Ta má nyní osm klubů, zatímco v Centrální divizi (jako jediné v NHL) hraje pouze sedm týmů. Arizona Coyotes se tedy budou muset přesunout do divize Centrální. Do té doby nicméně Kojoti zůstávají v Pacifické skupině.

Ve městě sice nikdy žádný klub NHL nesídlil, přesto v letech 1915-1924 působili ve městě Seattle Metropolitans z PCHA. Ti v roce 1917, několik měsíců před vznikem NHL, získali Stanley Cup, když porazili Montreal 3:1 na zápasy. Ted se první americké město, které dokázalo SC vyhrát, stane nováčkem NHL. Starostka města Jenny Durkanová se velmi těší, jak vrátí Stanley Cup zpět do Seattlu, to uvedla ve svém prohlášení.

Jaký důvod je zařazení Seattlu až v sezoně 2021/2022?

Tým zatím nemá vyhovující halu. Město nechá renovovat KeyArenu, ve které se ještě před 10 lety hrála NBA. Klub SuperSonics se pak následně přestěhoval do Oklahomy, kde funguje pod názvem Oklahoma City Thunder. Aktuálně je hala ve velmi neuspokojivém stavu a její renovace by měla stát 600 milionů dolarů, tedy jen o 50 milionů méně než činí vstupní poplatek do NHL.

Který tým bude největším rivalem nováčka? Jaký bude název Seattlu?

Geograficky nejbližším soupeřem Seattlu bude Vancouver, dá se tedy očekávat zajímavá rivalita mezi oběma kluby. Pokud jde o název týmu, zdaleka není nic rozhodnuto. Na sociálních sítích se fanoušci předhánějí v zajímavých návrzích. Poměrně hodně zastánců má jméno Totems, v juniorské WHL třeba působí Seattle Thunderbirds, za něž nedávno hrával třeba Mathew Barzal, který je dovedl k titulu ve WHL a účasti na Memorial Cupu. Možností je ale mnohem více. Ve hře jsou i názvy Emeralds, Rainiers, Sockeyes, Kraken, Renegades, Sea Lions. Nebo dojde ke vzkříšení Seattle Metropolitans?

Češi, kteří hráli za Seattle Thunderbirds

JAN EBERLE – Za Seattle odehrál 2 sezony. V sezoně 2006/2007 posbíral včetně play off 43 bodů. Aktuálně hraje českou extraligu za Plzeň

JAN HRDINA – Za Seattle odehrál jednu a půl sezony, kdy v té první dokázal posbírat 100 kanadských bodů. (sezona 1994/1995)

RADEK MEIDL – Za Seattle odehrál 83 zápasů včetně play off a posbíral 27 kanadských bodů (2006/2007)

TOMÁŠ MOJŽÍŠ – Za Seattle odehrál 98 zápasů a připsal si 93 kanadských bodů, což je na obránce skvělá bilance (2001-2003)

PETR NEDVĚD – Za Seattle odehrál jednu sezonu, ve které se účastnil včetně play off 82 zápasů a připsal si 158 kanadských bodů (1989/1990)

Thunderbirds působí v juniorské soutěži Western Hockey League. Dres Seattlu v minulosti nosili Calvin Pickard, Mathew Barzal či Patrick Marleau

VIDEO: