Tampa Bay Lightning – Suverénní lídr NHL

Už v předsezónních analýzách někteří kanadsko-američtí experti předpokládali, že by to tento floridský tým mohl v bojích o Stanley Cup dotáhnout poměrně daleko, jelikož soupisku po loňském vyřazení od  Washingtonu ve finále konference neopustil žádný klíčový hráč. Nicméně fakt, že mají „Blesky“ po třech čtvrtinách odehraných zápasů základní části náskok 13 bodů na nejbližšího pronásledovatele z Calgary a vyhrávají více než 75% svých zápasů asi nikdo nečekal.

Tým okolo kapitána Stevena Stamkose, bývalé jedničky draftu v roce 2008, si začal vypracovávat svůj náskok postupně. Velkou část náskoku si vytvořili v prosinci, když vyhráli 13 ze 14 zápasů. Druhá nejdelší vítězná série se začala psát teď v únoru, a pokud v noci na čtvrtek 28.2. Tampa zvládne zápas ve slavné Madison Square Garden proti Newyorským Rangers, tak bude tato vítězná vlna už čítat 9 zápasů v řadě za sebou. Jednou z největších výhod tohoto týmu je různorodost. V současné době mezi hráči najdeme jak zkušené hráče, mezi něž se určitě řadí Ryan Callahan či Dan Girardi, tak dnešní megahvězdy této soutěže, jako Nikita Kučerov, brankář Andrej Vasilevskij či mladičký Brandon Point, který je v letošní sezóně zatím objevem týmu. V neposlední řadě do týmu patří i český útočník Ondřej Palát, který je stabilní součástí sestavy i přesto, že se mu v letošním roce nevyhýbají zranění.

Převaha Lightning může však také trvat několik sezon, jelikož díky angažování nováčků, mezi něž řadí slovenský hokejista Erik Čerňák, Michail Sergačov z Ruska či Anthony Cirelli z Kanady, zbývá tomuto klubu stále dost místa pod tzv. „platovým stropem“, a je tedy možné, že se žádná z hvězd jen tak z klubu pakovat nebude.

Ano, NHL je po právu považována za nejtěžší hokejovou soutěž světa,takže v ní není vůbec nic jasného, nicméně je v současné době Tampa Bay odborníky  považována za největšího favorita na zisk slavného Stanley Cupu.